Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

* STRONA GŁÓWNA

* ZARZĄD ZWIĄZKU

* KOMISJE ZAKŁADOWE

* STATUT

* Z.U.Z.P.

* ŚWIADCZENIA STATUTOWE

* BIULETYN

* IMPREZY

* GALERIA

* SPORT

* INNE

* KONTAKT

* MAPA

* LINKI

* WIDEO


e-mailBIULETYN INFORMACYJNY
ZZK „SOLIDARNOŚĆ 80” Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

25 kwietnia 2013

Wybrano zarząd JSW na nową kadencję

Jest nowy zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nowym członkiem zarządu został Jerzy Borecki. Już wcześniej prezesem został ponownie Jarosław Zagórowski.

Zastępcą prezesa JSW ds. technicznych został Jerzy Borecki, zastępcą prezesa ds. handlowych ponownie został Grzegorz Czornik, a zastępcą prezesa ds. ekonomicznych Robert Kozłowski. Natomiast wiceprezesem ds. pracowniczych, wybranym przez załogę 11 kwietnia, został Artur Wojtków. Przypomnijmy: Rada Nadzorcza JSW dokonała 9 kwietnia br. wyboru prezesa zarządu JSW ósmej kadencji. Został nim ponownie Jarosław Zagórowski. Kolejna trzyletnia kadencja rozpocznie się z dniem odbycia tegorocznego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Jarosław Zagórowski kieruje Jastrzębską Spółką Węglową od 2007 roku. Przed objęciem funkcji szefa JSW związany był ze spółką jako przewodniczący jej Rady Nadzorczej, a wcześniej, od 30 czerwca 2003 roku jako członek rady.

Autor:  wnp.pl (Jerzy Dudała)  |  26-04-2013 05:42

„Układ zamknięty - niepokonani 2012”

Wrócić i oddać na nowo ten cały świat honoru,

który osłania ta biała rękawiczka!" – Stefan Żeromski

 

Po kilkunastu dniach na kinowych ekranach nowy film reżysera Ryszarda Bugajskiego „Układ Zamknięty” może pochwalić się pozycją lidera krajowego box office i wynikiem ćwierć miliona widzów. Pasmo sukcesów „Układu Zamkniętego” rozpoczął pierwszy weekend (100 946 widzów w trzy dni). To było najlepsze otwarcie krajowej produkcji od czasu “Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego, czwarte otwarcie 2013 roku i wynik lepszy od tych, z jakim na polskich ekranach debiutowały w ostatnich miesiącach hollywoodzkie superprodukcje “Szklana pułapka 5″, “Oz wielki i potężny” i “Django” Quentina Tarantino. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy – wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) – zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

I gdy minął, stosunkowo spokojnie, kolejny dzień w pracy, w domu, w mieście po mimo nie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, oglądania w telewizji kolejnego zamachu terrorystycznego w Bostonie pojawiła się u mnie pewna refleksja. Abstrahując od niewyjaśnionych do dziś wielu szczegółów dotyczących różnych tragicznych wydarzeń. Słowo katastrofa nabiera zupełnie nowego znaczenia po oglądnięciu filmu „Układ zamknięty”. Chodzi mi o aspekt dnia dzisiejszego, aspekt wymiaru moralnego polskiej sceny politycznej, obraz naszego regionu, naszego miasta i zakładu. Patrząc na nasze codzienne życie przyglądamy się wszelkiego rodzaju wynaturzeniom. Wynaturzeniom związanym z funkcjonowaniem poszczególnych dziedzin życia. Funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, Państwowej Inspekcji Pracy, Sanepidów, służby zdrowia, transportu, czy też nieuczciwych pracodawców. Moje przemyślenia o naszej otaczającej rzeczywistości są na pewno zainspirowane smutną refleksją po oglądnięciu filmu Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty”.

Siedziałem w kinie lekko zszokowany, widziałem twarze ludzi opuszczających kino po skończonym seansie, słuchałem ich komentarzy. Mówię Wam, że nie należy się spodziewać radosnych uśmiechów. Po prozie filmu widać i czuć nastrój skupienia, smutku i rezygnacji. Oglądając ten filmowy obraz ciekawy i dobrze zrobiony, człowiek zdaje sobie sprawę, że oparte na faktach wydarzenia miały miejsce całkiem niedawno, mało tego, dzieją się codziennie. Tuż, tuż obok nas każdego dnia. Z trwogą stwierdziłem, że te zdarzenia wryły się w moją świadomość. Pewne zdarzenia są wręcz oczywiste jakoś bardzo szybko przyswajalne. Przyglądamy się na co dzień szalejącej korupcji, ustawionym przetargom. Przyglądamy się, wybujałym pensjom nieudolnych prezesów, dyrektorów, urzędników państwowych. Ludzi awansujących w naszej rzeczywistości dzięki układom i układzikom. Wokół nas funkcjonują pazerni prezesi wielu zarządów poszczególnych spółek tych wielkich i tych małych, którzy do swoich wielkich i małych fortun doszli na krzywdzie ludzkiej okradając nasze zakłady, nasze państwo.

Pierwsza myśl po tym seansie - to, że nas otacza bezkarność, bezsilność, bezradność, niemożność kontr działania, przeciwstawienia się. Panuje w nas samych jakaś dziwna zmowa milczenia, trudna do wytłumaczenia atmosfera publicznego, społecznego przyzwolenia na fałszywą, brudną rzeczywistość. Wychodząc z tego filmu człowiek musi się zastanowić, czy ma możliwość dokonania zmiany, dokonają rozwiązania tych współczesnych problemów naszego życia. Czy my jako obywatele, mieszkańcy, pracownicy mamy jakieś szanse do naprawy złej rzeczywistości. Tam gdzieś w Polsce, w naszym kraju rusza w bój ruch społeczny „NIEPOKONANI 2012”. Chce walczyć z powszechnym przyzwoleniem na cwaniactwo polityczne, na funkcjonowanie w przestrzeni publicznej krętaczy, na działanie w gospodarce rynkowej pracodawców wyzyskiwaczy i oszustów.

Przed tym ruchem „NIEPOKONANI” 2012”, przed nami długa droga, aby usunąć z nas samych, ze świadomości społeczeństwa, usunąć przyzwolenie na złodziejstwo, bezczelność, bezkarność takich „Układów Zamkniętych”, które nas na co dzień otaczają.

Film „Układ Zamknięty” został sfinansowany przez źródła niezależne, daleko od oficjalnych. Podobno napotykał na każdym kroku opór i przeszkody. Wierzę w to, że tak było. Ale to dobra wiadomość, że Ci, którzy tworzą takie „Układy Zamknięte” czują, że nie są bezkarni i czują, że ich perfidia zostanie wreszcie ukrócona. Warto ten film oglądnąć, aby przetrzeć swoje oczy, aby spojrzeć innym w oczy i powiedzieć, czy ty, albo ty urzędniku, ty funkcjonariuszu, ty prezesie działasz w jakimś „układzie zamkniętym” upatrując w swym działaniu w swej pracy tylko swój interesik. Ten film daje odwagę tym, którzy dzisiaj czują się przegrani ale jutro będą „NIEPOKONANI !!!”

 

Pomoc prawna

Związek Zawodowy Kadra „Solidarność 80”

Związek Zawodowy „KADRA” KWK „Jas – Mos”

Udzielają pomocy prawnej swoim członkom związku zakresu :

Ø  Prawa pracy

Ø  Procedur karnych i spraw karnych

Ø  Prawa cywilnego

Ø  Spraw rodzinnych

Ø  Prawa spadkowego

Ø  Postępowania przed sądem cywilnym

Ø  Postepowania przed urzędami

ZZK „Solidarność 80” oraz ZZ „KADRA” zdając sobie sprawę, że naszym członkom co raz trudniej jest się poruszać po meandrach polskiego sytemu prawnego. Dlatego w każdy pierwszy wtorek miesiąca ( 7 maja 2013 r. od godz. 10.00 do godz. 12.00 ) w biurze związku stara dyrekcja pokój 600 będzie można uzyskać bezpłatnie poradę prawną z zakresu wyżej wymienionego.

Chcemy aby nasze poradnictwo prawne pomagało naszym członkom i ich rodzinom z bardzo szerokiego zakresu. Porady będą udzielane nie tylko zakresu prawa pracy ale będą dotyczyć także, spraw dotyczących życia codziennego i działalności gospodarczej, Będzie obejmowało swym zakresem podstawową pomoc prawną, pomoc napisania pism urzędowych i procesowy, będziemy doradzali w wyborze kancelarii prawnych.

Poradnictwo prawne dla naszych członków i ich rodzin jest bezpłatne.

 
BIULETYN
INFORMACYJNY
ZZK „Solidarność 80” JSW S.A.

Jastrzębie-Zdrój 27 marzec 2012 r..

Pracownicy i Członkowie Związków Zawodowych JSW S.A.

W dniu 03.04.2012 r. odbędą się wybory członków Rady Nadzorczej pochodzących z wyboru pracowników, którzy będą mieli za zadanie reprezentować interesy pracownicze w 12-osobowej Radzie Nadzorczej, przedstawiać rzeczywiste problemy firmy i problemy zatrudnionych w niej pracowników. Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych działających w JSW S.A. po dogłębnej i obiektywnej analizie kandydatów, którzy zgłosili chęć reprezentowania pracowników w naszej Radzie Nadzorczej, jednogłośnie postanowiła poprzeć następujących kandydatów:

 • Eugeniusz Baron KWK „Pniówek”
 • Marek Granieczny KWK „Zofiówka”
 • Lech Kosiński KWK „Borynia”
 • Robert Kudelski KWK „Jas-Mos”


  Osoby te, złożyły pełną deklarację reprezentowania naszych interesów, interesów wszystkich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. w ramach działań w Radzie Nadzorczej. Stwierdzamy, że są to osoby godne zaufania, które mają odwagę podnosić rzeczywiste problemy, jakie mają miejsce w kopalniach i zakładach naszej Spółki, również te najważniejsze, które dotyczą bezpośrednio spraw pracowniczych. Sprawy techniczne jak głosować: Wybory będą odbywać się w 8-iu Okręgach Wyborczych tj.  Na karcie wyborczej umieszczonych będzie 10-u kandydatów, których nazwiska ułożone będą w kolejności alfabetycznej. Naszymi kandydatami są:

 • Eugeniusz Baron KWK „Pniówek” pozycja nr 1
 • Marek Granieczny KWK „Zofiówka” pozycja nr 3
 • Lech Kosiński KWK „Borynia” pozycja nr 5
 • Robert Kudelski pozycja nr 6

  Każdy z nas głosując oddaje tylko 1 głos na jednego z czterech popieranych przez nas kandydatów, poprzez umieszczenie znaku „X” w kratce z lewej strony nazwiska kandydata. Głos będzie nieważny, jeżeli postawimy więcej niż jeden znak „X”.

  Apelujemy do wszystkich pracowników naszej Spółki, nie bądźmy obojętni, zagłosujmy na kandydatów popieranych przez Wspólną Reprezentację Związków Zawodowych. Gdy nasze głosy zostaną podzielone, może okazać się, że nie będziemy mieli żadnego przedstawiciela załogi, w tak ważnym organie statutowym jakim jest Rada Nadzorcza. Na taki wynik wyborów liczy w JSW S.A. tylko jedna osoba. Niech każdy odpowie sobie o kogo chodzi. Poprzyjmy naszych kandydatów, nie kierujmy się osobistymi sympatiami. Dla nas prawa pracownicze są najważniejsze.

  Niech każdy z nas weźmie udział w wyborach do Rady Nadzorczej, aby wybrać naszych przedstawicieli w Radzie Nadzorczej. Niech każdy z nas z pełną odpowiedzialnością wybierze człowieka, który będzie miał wpływ na naszą przyszłość. Nie pozwólmy, aby naszych przedstawicieli wybrał za nas sam prezes Jarosław Zagórowski.

  Szczęść Boże
  Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych JSW S.A.

  Co w naszej „Jastrzębskiej Spółce” ?


  W dniu 23 marca 2012 roku Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych na spotkaniu dokonała oceny rokowań, które odbyły się w ramach sporu zbiorowego dotyczącego wzrostu wynagrodzenia o 7 %. W związku z brakiem dialogu i możliwości porozumienia się ze stroną Zarządu JSW S.A. spisano protokół rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron. Obecnie z listy ministerialnej wybierani są mediatorzy. Jeżeli mediacje nie przyniosą rozwiązania sporu, strona, która wszczęła spór może zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z zachowaniem terminów określonych w ustawie, zorganizować akcje protestacyjne, strajk. W związku z brakiem realizacji postulatów pracowniczych strona związkowa zgodnie z prawem przygotowuje się do prowadzenie akcji protestacyjno - strajkowej.

  WRZZ podtrzymuje decyzję o prowadzeniu sporu w sprawie bezprawnego i nieuzgodnionego ze stroną społeczną wprowadzenia przygotowanych przez Zarząd JSW S.A. nowych umów o pracę dla pracowników przyjmowanych w 2012 r.. Pracodawca lekceważy wystąpienie Państwowej Inspekcji Pracy o niestosowania niekorzystnych umów o pracę. Zarząd JSW S.A. zgodnie z opinią PIP nie może wprowadzać według własnego widzimisię, żadnych innowacji do umów o pracę bez zgody strony społecznej, czyli Związków Zawodowych, a takiej zgody nie ma. W związku z tym, że Zarząd JSW S.A. ma w „dalekim poważaniu” wstąpienie organu państwowego jakim jest Państwowa Inspekcja Pracy organizacje związkowe wręcz są zmuszonew tym przypadku szykować się do akcji protestacyjno-strajkowych.

  Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych w obliczu osiągniętego ponad 2 miliardowego zysku za rok 2011 wystąpiła do Zarządu JSW S.A. z wnioskiem o wypłatę nagrody z zysku za ubiegły rok w wysokości 8,5%. Zgodnie z procedurą teraz zarząd JSW S.A. powinien wystąpić do Walnego Zebrania Akcjonariuszy o zgodę na dokonanie wypłaty premii zysku. Może tego dokonać przy podziale zysku w miesiącach maj, czerwiec bieżącego roku. WRZZ przypomina, że w zeszłym roku Zarząd wystąpił o przyznanie premii z zysku w wysokości 130 milionów złotych. W skutek negocjacji strona związkowa podczas spotkania na Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach uzyskała kolejne 30 milinów złotych dla pracowników JSW S.A. Razem wypłacono pracownikom 160 milionów złotych w lipcu 2011 r.

  WRZZ stwierdza, że regulamin przyznawania premii motywacyjnej w wersji zaproponowanej przez Zarząd JSW S.A. jest nie do przyjęcia i nie może wejść w tej formie. Głównym argumentem jest fakt, że premia ta nie obejmuje wszystkich pracowników i sposób jej podziału jest niesprawiedliwy. Ponadto pracownicy nie mają wpływu na kształtowanie planu wykonania robót oraz nie maja wpływu na organizację pracy. Na dzień dzisiejszy Zarząd spółki nie zapewnia kopalniom pełnego obłożenia pracowniczego na newralgicznych stanowiskach pracy. Ponadto pracownicy stwierdzają, że brakuje odpowiedniego zabezpieczenia oddziałów w narzędzia, urządzenia oraz części zamiennych, materiałów niezbędnych do prawidłowego wykonywania robót. Zespół negocjacyjny strony społecznej ( Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW S.A. ) spotkał się z przedstawicielami Zarządu JSW S.A. w poniedziałek w sprawie projektu nowego Regulaminu Pracy. Strona społeczna stoi na stanowisku, że Regulamin Pracy nie może wkraczać i zastępować zapisy zawarte w ZUZP, który obowiązujena podstawie Porozumienia zawartego w dniu 5 maja 2011r. Związki Zawodowe nie mogą się zgodzić, aby Zarząd JSW S.A. „tylnymi drzwiami” zlikwidował wolne soboty i zwiększył czas pracy na stanowiskach pod ziemią.
  Robert Kudelski.


  Urodził się 30 czerwca 1973r w Jastrzębiu - Zdroju. Jest żonaty, ma trójkę dzieci. Jego życie od samego początku związane było z górnictwem – ojciec Roberta jest emerytowanym górnikiem. W 1993r. ukończył Technikum Górnicze w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie podjął pracę w kopalni. Pracował jako ślusarz pod ziemią przy zbrojeniu i likwidacji ścian, następnie jako inspektor normowania oraz inspektor ds. controllingu. Obecnie zajmuje stanowisko st. inspektora w Dziale Przygotowania Produkcji Wydział Zamówień i Umów.


  W międzyczasie ukończył studia licencjackie w Instytucie Ekonomii, a następnie magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2007r. ukończył studia podyplomowe w zakresie zamówień publicznych w Politechnice Śląskiej wGliwicach. Przeszedł szkolenie dla pełnomocników ds. systemu zarządzania jakością oraz kursy i warsztaty dla auditorów wewnętrznych systemu zarządzania jakością. Był uczestnikiem seminarium I, II i III stopnia w ramach programu kształcenia controllerów.

  Jego wiedza, doświadczenie i młody wiek oraz zaangażowanie w sprawy załogi gwarantują skuteczne działanie w Radzie Nadzorczej JSW S.A. i właściwy przepływ informacji do załóg kopalń.


  Kandyduję do Rady Nadzorczej JSW S.A., ponieważ zależy mi na tym, aby JSW S.A., będąca głównym źródłem utrzymania wielu rodzin w naszym regionie, dynamicznie się rozwijała i zapewniała byt pracownikom i ich rodzinom przez wiele lat. Mam 38 lat i przede mną, podobnie jak przed wieloma z Nas, jeszcze sporo lat pracy, dlatego pragnę zapewnić, że w ramach uprawnień jakie posiada członek rady nadzorczej będę dbał o jej rozwój, w tym przede wszystkim o utrzymanie miejsc pracy i godną płacę. Zobowiązuję się do wszelkiej współpracy ze wszystkimi środowiskami wewnątrz, jak i na zewnątrz JSW S.A. Podstawą sukcesu Naszej firmy jest również odpowiedzialna i merytoryczna współpraca ze Związkami Zawodowymi JSW S.A.


  Najbliższe lata są bardzo ważne dla kopalni „Jas-Mos”, dlatego zapewniam, że podejmę działania w celu dalszego rozwoju kopalni „Jas-Mos”, a to poprzez:

 • rozeznanie możliwości uruchomienia wydobycia w rejonie Pola Gołkowickiego oraz możliwości uruchomienia ścian wybieranych metodą strugową w rejonie pola górniczego KWK „1Maja”,

 • kontynuowanie rozmów z władzami miasta Jastrzębie-Zdrój ws. prowadzenia wydobycia w rejonie ulicy Pszczyńskiej.


  Oddając swój głos 3 kwietnia, proszę pamiętać, jak ważne ma on znaczenie. Decydujesz wówczas o przyszłości nie tylko zakładu pracy, ale również o przyszłości swojej i swoich bliskich. Ja ze swojej strony zapewnić mogę, że głos oddany na Roberta Kudelskiego nie będzie głosem zmarnowanym.

 • Robert Kudelski pozycja nr 6 na liście.

  Z górniczym pozdrowieniem,

  Szczęść Boże.

  Akcje JSW dla pracowników - od października

  Wydawanie bezpłatnych akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. osobom uprawnionym i pracownikom ( nieuprawnionym ) rozpocznie się na początku października i potrwa maksymalnie dwa lata. Ci, którzy w tym czasie nie podpiszą stosownych umów, stracą prawo do akcji - wynika z informacji Ministerstwa Skarbu Państwa ( oblig ustawowy ).
  Spółka Jastrzębska zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 6 lipca 2011 r. Rozpoczęcie notowań na parkiecie było ostatnim warunkiem, uruchamiającym procedurę przekazywania darmowych akcji pracowniczych.
  Jak podaje Zarząd JSW S.A. na początku sierpnia zostanie opublikowana lista pracowników, którym przysługują akcje. Szczegółową listę ich przydziału wypracują wspólnie zarząd i związki zawodowe. Chodzi o ustalenie, komu przypadnie ile akcji.Organizacje Związkowe ustaliły, że najważniejszym i jedynym kryterium stanowiącym podziale akcji darmowych będzie staż pracy w JSW. Rozmowy z przedstawicielami Zarządu JSW S.A prowadzi 5 osobowy zespół reprezentujący wszystkie organizacje związkowe działające w JSW S.A.
  Gdy zostanie ustalona i będzie już znana liczba akcji przypadająca na poszczególnych pracowników, rozpocznie się proces podpisywania umów nieodpłatnego udostępniania walorów.Do prowadzenia tego procesu został wybrany Dom Maklerski PKO BP, który będzie prowadził obsługę zarówno w swoich placówkach, jak i w dodatkowych punktach w kopalniach. Akcje będą wydawane od początku października 2011 roku, czyli trzy miesiące po dniu sprzedaży przez Skarb Państwa pierwszych walorów.Zgodnie z przepisami, wydawanie akcji może trwać najdłużej do dnia przypadającego 27 miesięcy po sprzedaży pierwszych akcji, a więc do października 2013 r. Potem prawo do tych akcji nieodwołalnie wygaśnie.
  Oszacowano, że prawo do darmowych akcji JSW S.A. może otrzymać w sumie ok. 61 tys. byłych i obecnych pracowników spółki i jej grupy kapitałowej. Na osoby uprawnione do akcji ustawowo przypadnie średnio 31,7 akcji, a na osoby nieuprawnione (za akcje dla nich zapłaci JSW) - 19 akcji. W związku z tym, że w trakcie procesu upublicznienia JSW S.A. 7 tys. pracowników zakupiło akcje to udział pracowników spółki w akcjonariacie spółki może wynieść ponad 17 proc.
  Piotr Szereda

  Ponad 1,1 mld zł zysku górnictwa
  w pierwszych pięciu miesiącach roku

  Ponad 1 mld 132 mln zł zysku wypracowały w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spółki węglowe należące do Skarbu Państwa - wynika z opublikowanych we wtorek danych resortu gospodarki. To niemal tyle, ile w całym ubiegłym roku.
  W tym samym czasie zeszłego roku zysk spółek węglowych wyniósł niespełna 151,7 mln zł. Ponad siedmiokrotnie lepszy wynik to przede wszystkim efekt wzrostu sprzedaży węgla o prawie 10 proc. oraz wzrostu jego średnich cen o ponad 21 proc. Dało to przychody wyższe o ponad 3,1 mld zł, a tym samym większe zyski ze sprzedaży węgla. Według danych MG, od początku roku do końca maja kopalnie wydobyły niespełna 29 mln ton węgla, ok. 300 tys. ton mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Wydobycie węgla energetycznego obniżyło się wobec tego samego okresu 2010 o 0,9 proc., a węgla koksowego o 1,4 proc. Sprzedaż węgla przekroczyła 29,9 mln ton, wobec ponad 27,2 mln ton rok wcześniej, co oznacza wzrost o blisko 10 proc. (ponad 2,6 mln ton). W kraju sprzedaż wzrosła o 22,7 proc., w eksporcie zmniejszyła się o 46,9 proc. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem, spółki węglowe rezygnują z eksportu, mogąc korzystnie sprzedać węgiel w kraju.
  Na porównywalnym do ubiegłorocznego poziomie utrzymuje się natomiast import węgla, choć i tu zanotowano niewielki wzrost. Do końca maja do Polski sprowadzono 5,88 mln ton tego surowca, wobec 5,37 mln ton w tym samym czasie zeszłego roku. Średnia cena zbytu węgla wzrosła o 21,1 proc. Wpływ na to miał przede wszystkim wzrost ceny węgla koksowego (o 56,3 proc. w stosunku do pięciu miesięcy 2010 r.), przy wzroście ceny dominującego w polskim wydobyciu węgla energetycznego o 9,3 proc. W efekcie przychody górnictwa ze sprzedaży węgla (głównie w kraju) były wyższe o 3,1 mld zł, dochodząc o ok. 10,5 mld zł. Średnia cena zbytu węgla koksowego wynosiła w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku 688,24 zł za tonę, a węgla energetycznego 274,23 zł za tonę. Średnia cena zbytu węgla ogółem to 344,70 zł. Eksport węgla zbliżył się w okresie od stycznia do maja do 2,7 mln ton wobec ponad 5 mln ton przed rokiem. Oznacza to spadek eksportu niemal o połowę.
  Na przykopalnianych zwałach w końcu maja leżało ponad 2,3 mln ton niesprzedanego węgla. Rok wcześniej było to przeszło 6,1 mln ton. Zatrudnienie w górnictwie w końcu maja wyniosło ponad 109,3 tys. osób. To ponad 800 osób mniej niż w końcu 2010 r. Od początku stycznia do końca maja górnictwo wypracowało ok. 10,6 mld zł przychodów ogółem (wobec ponad 8,5 mld zł rok wcześniej), uzyskując ponad 2,1 mld zł zysku z podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla. Po odliczeniu strat na pozostałej działalności, w tym finansowej, zysk brutto wyniósł prawie 1,7 mld zł, a zysk netto ponad 1 mld 132 mln zł. Koszty produkcji węgla w górnictwie wzrosły o 283,3 mln zł, czyli o 3,7 proc., przy spadku produkcji węgla o 1 proc. Średni koszt produkcji tony węgla wzrósł w stosunku do pięciu miesięcy 2010 r. o 4,8 proc. Wzrosła też wydajność pracy. Do końca maja spółki węglowe łącznie wydały na inwestycje 654,8 mln zł - o 52,4 mln zł więcej niż w tym samym okresie 2010 r. Obecne zobowiązania górnictwa wynoszą ponad 6,4 mld zł (ponad 1,4 mld zł mniej niż w końcu ubiegłego roku), a należności ponad 2,3 mld zł (wzrosły o blisko 0,5 mld zł). Poprawiły się wskaźniki płynności finansowej, zbliżając się do optymalnych. Wskaźnik płynności trzeciego stopnia kształtował się na poziomie 1,67 (wobec zadowalającego między 1,2 a 2,0), a drugiego stopnia 1,19 (zadowalający poziom to 1,0). Resort gospodarki ocenia, że to pozytywne zjawisko. Cały 2010 rok należące do Skarbu Państwa spółki węglowe zamknęły zyskiem (według danych po audycie) przekraczającym 1 mld 184,6 mln zł.
  Publikowane przez resort gospodarki wskaźniki nie obejmują giełdowej kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie oraz niewielkiej prywatnej kopalni Siltech w Zabrzu. Obejmują natomiast Jastrzębską Spółkę Węglową, gdzie Skarb Państwa - po lipcowym debiucie giełdowym tej firmy - nadal ma większość akcji.
  Strajki górników objęły już trzy kontynenty

  Strajk w największej na świecie kopalni miedzi Escondida w Chile należącej do BHP,w poniedziałek trwał już czwarty dzień, a strajki w niektórych australijskich kopalniach węgla wydobywanego dla przemysłu metalurgicznego należących do BHP mogą na nowo rozpocząć się w tym tygodniu. 30 tysięcy górników w Południowej Afryce pracujących przy wydobyciu węgla dla takich firm jak Anglo American i Xstrata, którzy przerwali pracę w niedzielę, może dołączyć do 160 tysięcy górników zatrudnionych w kopalniach złota, którzy chcą podwyżki płac ponad dwukrotnie większej od oferowanej przez pracodawców.
  Górnicy chcą mieć większy udział w zyskach, ponieważ globalni producenci donoszą o rekordowych dochodach. Według szacunków analityków spytanych przez Bloomberg, BHP z siedzibą w Melbourne, największy na świecie koncern kopalniany, przedstawi w przyszłym miesiącu raport o najwyższych rocznych zyskach w wysokości 22,5 miliardów dolarów i dwukrotnie wyższym dochodzie netto niż w 2010 roku. Według szacunków zysk Xstrata może wynieść w 2011 roku 7,3 miliardów dolarów, a Anglo American 7,4 miliardów dolarów.
  Koncerny kopalniane „uzyskują rekordowe zyski, ceny towarów idą w górę i oczywiste jest, że górnicy to widzą i wobec tego chcą mieć w tym swój udział”, powiedział w rozmowie telefonicznej Gavin Wendt, dyrektor Mine Life z siedzibą w Sydney. Dodał, że „wszystko dzieje się w chwili, kiedy inwestorzy już i tak mają masę problemów. Strajki nie poprawiają ich nastrojów”.
  Ceny miedzi wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 38 procent, a ich ubiegłotygodniowy wzrost był spowodowany zaniepokojeniem, że inne kopalnie w Chile mogą dołączyć do strajkujących w Escondida, gdzie wydobywa się piątą część całej produkcji w Chile, państwie które jest najpoważniejszym dostawcą miedzi dla branży przewodów elektrycznych i instalacji wodnokanalizacyjnych. Jak poinformowali liderzy związków zawodowych pracownicy kopalni domagają się wyższych zarobków i lepszych warunków pracy.
  - Firma dała do zrozumienia, że nie zamierza z nami już rozmawiać, więc nadal będziemy strajkować – powiedział w rozmowie telefonicznej z Antofagasta szef związku zawodowego Salomon Alcaino. Rozmowa miała miejsce po spotkaniu przedstawicieli związków reprezentujących górników pracujących w kopalniach należących do Anglo American, Freeport-McMoRan Copper & Gold i Xstrata. Chilijski górniczy związek zawodowy jest „w stanie gotowości” i może dołączyć do strajku, jeśli nie zostaną spełnione żądania górników z Escondida, powiedział Alcaino. W poniedziałek Alcaino poinformował, że „strajk nadal trwa”, dodając że górnicy mają się spotkać z liderami związków zawodowych w należącym do Escondida porcie Coloso. Koncern BHP, do którego należy 57,5 procent wspólnego przedsięwzięcia poinformował, że strajk jest „nielegalny”. Do Rio Tinto Group należy 30 procent. Południowoafrykański górniczy związek zawodowy, największy w kraju związek pracowniczy, domaga się 14-procentowych podwyżek płac, podczas gdy producenci węgla proponują siedem procent i 8,5 procent dla pracowników w okresie wdrożenia. Pracownicy branży naftowej strajkują od 11 lipca domagając się co najmniej 10-procentowych podwyżek. Terminal węglowy Richards Bay w Afryce Południowej jest największy w Afryce i wysyła około 63 miliony ton metrycznych rocznie, między innymi do elektrowni w Europie i Indiach. Pod koniec czerwca zapasy węgla w porcie wynosiły 2,99 miliony ton.
  Rozmowy płacowe, które dotyczą 160 tysięcy pracowników kopalń złota w Afryce Południowej, zostały wznowione w poniedziałek i związki zawodowe poinformowały, że strajk będzie trwał nadal, jeśli nie zostaną spełnione ich żądania 14-procentowych podwyżek. Pracodawcy między innymi AngloGold Ashanti, trzeci pod względem wielkości producent na świecie i Gold Fields, proponują maksymalny wzrost płac o 5,5 procent. W poniedziałek w Londynie i Nowym, Jorku cena złota wzrosła do rekordowych poziomów. W Londynie cena złota z natychmiastową dostawą wzrosła aż o 1,4 procent do 1 624,07 dolarów za uncję. Na giełdzie Comex w Nowym Jorku cena za złoto z dostawą w sierpniu uzyskała rekordowy poziom 1 624,30 dolarów za uncję. Po rozpoczęciu strajków płacowych 22 lipca w południowoafrykańskich kopalniach De Beers, największego na świecie producenta diamentów, firma poinformowała w poniedziałek, że w dalszym ciągu została zachowana „jakaś część” wydobycia.
  Około 3 500 pracowników BHP zatrudnionych w kopalniach węgla koksującego w Queensland bierze udział w strajku rotacyjnym, który rozpoczął się w czerwcu i jest to pierwszy strajk w ostatnim dziesięcioleciu w australijskich kopalniach węgla koncernu. Ostatni strajk miał miejsce w czasie weekendu w kopalni Saraji, jednej z kopalń należących do BHP Billiton Mitsubishi Alliance, wspólnego przedsięwzięcia BHP i Mitsubishi Development. • Copyright © by ZZK Solidarność '80 / Modificated & Gallery / Powered by WebText v0.4.5 Evolution | [admin] [ftp]